W oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia

W piątek (10 września) w filii bibliotecznej nr 1 MBP w dzielnicy Dąbrówka uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 wraz z opiekunami, uczestniczyli w lekcji bibliotecznej pt. „Ojciec Narodu w Komańczańskim Klasztorze”. Wspólnie spędzony czas i towarzysząca wystawka publikacji o Prymasie Stefanie Wyszyńskim, przybliżyły najmłodszemu pokoleniu niezwykłą postać Prymasa Tysiąclecia i urokliwą Komańczę w której był internowany przez rok (1955-56). To tu w Komańczy, w przestronnym pokoju na pierwszym piętrze, przy lampie naftowej, pod wpływem modlitwy i medytacji powstała Wielka Nowenna i Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego. To właśnie w Komańczy został wspólnie z siostrami nazaretankami po raz pierwszy odśpiewany Apel Jasnogórski. Uczestnicy dowiedzieli się również, że w samym klasztorze mimo upływu lat niewiele się zmieniło. Przed frontonem budynku wita dziś pielgrzymów i turystów, dostojna wykuta w kamieniu postać Prymasa Wyszyńskiego. Mieszkające tutaj siostry utworzyły Izbę Pamięci i zgromadziły szereg pamiątek z których korzystał Sługa Boży. Jest również kosturek, nieodłączny towarzysz pieszych wędrówek, na którym wspierał się Ksiądz Prymas, wędrując często po okolicznych wzgórzach. Tu wciąż żyje duch Księdza Prymasa, którego zawołanie brzmi „Soli Deo”. To niezwykłe miejsce zaprasza i Was Drogie Dzieci z Rodzicami do odwiedzenia tego zakątka naszej sanockiej ziemi.
Informację przesłała – p. Halinka – bibliotekarka

Brak komentarzy

Wpisz komentarz

Początek