„O Chłopcu, który swe serce oddał ubogim”

W środę 4 listopada 2020 r. uczniowie klasy II wraz z opiekunami, odwiedzili filię nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku. Celem spotkania była lekcja biblioteczna poświęcona św. Zygmuntowi Gorazdowskiemu, kapłanowi z sanockim rodowodem, którego setną rocznicę śmierci w tym roku obchodzimy. Uczniowie naszej szkoły, którzy są także czytelnikami filii mieli okazje usłyszeć od pani bibliotekarki Halinki, niezwykłą historię życia księdza Zygmunta Gorazdowskiego.

Dzieci dowiedziały się że, Św. Zygmunt Gorazdowski jest współpatronem miasta Sanoka, Jego zaszczytne imię nosi jedna z ulic naszego miasta, a przed kościołem na Wójtostwie, gdzie był dom rodzinny Państwa Gorazdowskich stoi pomnik Świętego Sanoczanina, którego beatyfikował we Lwowie św. Jan Paweł II, a kanonizował 15 lat temu Papież Benedykt XVI.

Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali tej historii i zadawali pani bibliotekarce wiele pytań dotyczących tego niesamowitego kapłana, który prawie 40 lat służył ubogim i potrzebującym. Nazywano Go „Lwowskim Ojcem Ubogich i Księdzem Dziadów”. Spotkaniu towarzyszyła wystawka publikacji albumowych i książkowych o św. Zygmuncie i Zgromadzeniu Sióstr Józefitek. Po sporej dawce informacji uczestnicy zabrali się za kolorowanie komiksu, który specjalnie na to spotkanie dostarczyły do biblioteki siostry Józefitki z Domu Dziecka im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego z Krosna. Na pamiątkę uczniowie otrzymali także obrazki ze Świętymi: Zygmuntem i Józefem oraz film „Z Serca do Serca”.